Kaymakam Nasıl Olunur? Kaymakam Ne İş Yapar?

Üniversitelerin İşletme, Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler gibi fakültelerden mezun olan kişiler, Kaymakamlık Sınavı’nda başarılı olup mülakatları geçtikten sonra 3 yıllık staj dönemini başarıyla tamamlayarak kaymakam olarak çalışabilir. Kaymakam; ilçelerin yönetiminden sorumludur, ilçe teşkilatını denetler, halkın ihtiyaçlarının karşılanmasından sorumludur, devir ve teftiş işlemlerinde görev yapar ve bu görevi yapacağına dair valiyi bilgilendirir.

Kaymakam Nedir?

Kaymakam, atandığı ilçenin her türlü idari faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumlu olan kişidir. Kaymakamlar sorumlu oldukları ilçede gerekli emirlerin uygulanmasını sağlar. 

İlçe yönetimiyle görevlendirilen kaymakamlar idari işler alanında yetkinleşmiş ve bilgi sahibi olan kişilerdir. Kaymakam olmak için kişinin birçok kriteri yerine getirmesi gerekmektedir.

Kaymakam Ne İş Yapar?

Kaymakam; ilçedeki kuruluşlar arasında düzeni sağlar, halkın şikayetlerini dinler, törenlere başkanlık yapar, valinin emirlerini uygular, ilçenin ihtiyaçlarını belirler ve bu ihtiyaçların giderilmesi için uğraşır.

Kaymakam; ilçenin yönetiminden sorumludur, yönetimin ilçede temsil edilmesini sağlar. İlçelerdeki en yetkili devlet görevlisi olan kaymakam; ilçede yasalara uyulmasını sağlar, valinin emirlerini yerine getirir.

Kaymakam Olma Şartları Nelerdir?

Kaymakam olma şartları aşağıdaki gibidir.

  • İşletme, Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler gibi fakültelerden mezun olmak
  • ÖSYM’nin düzenlediği kaymakamlık sınavından en az 70 puan almak
  • Yapılan mülakatları geçmek
  • 3 yıl staj yapmak
  • Mevzuata hakim olmak
  • Yönetim ve organizasyon becerilerine sahip olmak

Kaymakam Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Kaymakam olmak için üniversitede İşletme, Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler gibi fakültelere bağlı bölümlerden mezun olmak gerekir.

Örneğin İktisatİşletme, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Hukuk Bölümü gibi alanlardan mezun olan kişiler kaymakam olarak çalışabilir. Kaymakam olmak için üniversite eğitiminin dışında 4 adet mülakatı geçip 3 yıllık stajı tamamlamak gerekir.

Kaymakam Maaşları Ne Kadar?

Kaymakamın maaşı 44.000 TL ile 55.000 TL aralığındadır.

Kaymakam maaş aralığı; yapılan zam oranına, enflasyon rakamlarına, kişinin deneyimine ve ne kadar süredir kaymakamlık yaptığına göre değişir. Kaymakam mesleğe yeni başladığında 44.000 TL maaş alır, iki yıl deneyimli bir kaymakam 48.000 TL, üç yıl ve üzeri kadar deneyimli bir kaymakam ise 49.000 TL-55.000 TL arasında maaş alır.

Kaymakamın Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kaymakam olarak 8 Eylül 1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayan kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl prim ödeyerek yaştan muaf olmak kaydıyla emekli olabilir. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe başlayan kaymakamlar ise 9000 prim gününü doldurup yaşa göre emekli olur. Kaymakamlıkta yaş haddi 65’tir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir