Makinist Nedir?, Nasıl Olunur?

“Makinist” ifadesi, tren sürücüsüne verilen bir addır. Makinist, bir trenin yönetimini üstlenerek yolcu veya yük taşır. Makinistler; trenin yönü ve frenlerini kontrol ederek güvenli bir şekilde seyahat etmek için gereken tüm yolları uygular. Seyahat sırasında meydana gelen herhangi bir soruna hızlı bir şekilde müdahale etmek de makinist sorumlulukları içerisindedir. “Makinist kimdir veya makinist kime denir?” soruları “vatman” tanımı ile karıştırılmamalıdır. Makinist sadece tren kullanır, vatman ise şehir içindeki metro veya tramvayların sürücüsüdür.

Makinist Ne İş Yapar?

Makinistler, treni güvenli bir şekilde hareket ettirmek için gerekli olan kumanda sistemlerini, frenleri ve diğer ekipmanları kullanmakla görevlidir. Ayrıca trenin bakımı ve yakıtından da sorumludurlar. Makinistler, seyahat rotalarını takip eder ve gidilecek noktalara zamanında ulaşmak için gerekli tedbirleri alır. Bu da “Makinist nedir veya makinist ne demek?” sorularına verilecek cevaplardan biridir. Makinistlik, düzenli bir çalışma programı ve sıkı güvenlik kuralları gerektiren bir meslektir.

Makinist Nasıl Olunur?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında makinist olmak için gereken şartlar vardır. İşkur ve TCDD iş birliği ile düzenlenen makinistlik kurslarına başvurarak makinist olmak için ilk adım atılır. “Makinist nasıl olunur?” sorusu ise bazı şartları yerine getirmekle alakalıdır. Makinist olmak için gerekenler şöyledir:

  • Meslek yüksekokullarının Makine, Elektronik Teknolojisi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Raylı Sistemler Makinistlik ya da Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi bölümlerini başarıyla tamamlamak
  • 35 yaşını doldurmamış olmak
  • KPSS’den meslek için geçerli puanı almak
  • Askerlik görevini tamamlamış, tecilli veya muaf olmak başvuracak erkek adaylar için
  • Resmi üniversite hastanelerinden veya tam teşekküllü hastanelerden göreve uygunluğu belirten sağlık raporu almak Görme derecesi ve renk için yapılan göz muayeneleri ile işitme testi sağlık raporuna dahil edilmelidir.

Makinist Maaşları Ne Kadar ?

Makinist olarak çalışan kişinin maaşı deneyim süresi, firma, yapılan işin kapsamı gibi birçok kritere göre değişmektedir. Makinist maaşı 2023 verilerine göre ortalama 38.700 TL civarındadır.

Makinist Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Makinist olmak bir treni güvenli ve verimli bir şekilde işletebilmek için beceri, bilgi ve deneyimin bir kombinasyonunu gerektirir. Yolcuların gidecekleri yere güvenli bir şekilde ve zamanında ulaşmasını sağlamak özveri, disiplin ve bağlılıkla alakalıdır. Tren sürücülerinin gerekli önlemleri alabilmeleri için mükemmel gözlem becerilerine sahip olmaları ve raylardaki potansiyel tehlikeleri tespit edebilmeleri gerekir. Ayrıca uzun süreler boyunca iyi bir fiziksel dayanıklılığa ve zihinsel uyanıklığa sahip olmalıdırlar. Bunun da ötesinde, yolcuların güvenliğini sağlamak için demir yolu kurallarına, yönetmeliklerine ve güvenlik prosedürlerine aşina olmaları gerekir.

Makinist Çalışma Koşulları Nasıldır?

TCDD Taşımacılık, özel şirketler ve lojistik firmaları “Makinist nerede çalışır?” sorusuna cevap olurken bu seçenekler çalışma koşullarını da belirler. Makinistlerin çalışma biçimi yüksek düzeyde konsantrasyon gerektirir. Yolcuların güvenliğini tehlikeye atmamak adına zorlu bir görev üstlenen makinistler, her zaman tetikte olmalıdır. Gidilecek yolun uzunluğuna bağlı olarak görev başında olma süreleri değişiklik gösterse de vardiya sistemi makinistler için de geçerlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir