Turbo ve kompresör arasındaki fark nedir?

TURBO VE KOMPRESÖR

Benzerliklerle başlayalım
Hem turboşarjlar hem de kompresörlere zorlamalı endüksiyon sistemleri denir. Bu şekilde adlandırılmıştır çünkü her iki sistem de yanma odasını hava ile zorlayarak motor performansını artırmak üzere tasarlanmıştır.

Her iki sistem de motora giren havayı sıkıştırır. Böylece, motorun yanma odasına daha fazla hava girer ve bu da pratikte motor gücünde bir artışa neden olur.

Turboşarj ve kompresör arasındaki fark nedir?


Aynı amaca hizmet etmelerine rağmen, kompresör ve turboşarj tasarım, yerleşim ve çalışma açısından farklılık gösterir.

Bakalım bir kompresör nedir ve artıları ve eksileri nelerdir
Basitçe söylemek gerekirse, kompresör, bir araç motorunun yanma odasına giren havayı sıkıştıran oldukça basit bir mekanik cihaz türüdür. Cihaz, motorun kendisi tarafından çalıştırılır ve güç, krank miline bağlı bir sürtünme kayışı ile iletilir.

Sürücü tarafından üretilen enerji, kompresör tarafından havayı sıkıştırmak ve ardından motora basınçlı hava sağlamak için kullanılır. Bu, bir emme manifoldu kullanılarak yapılır.

Motor gücünü artırmak için kullanılan kompresörler üç ana türe ayrılır:

 • merkezkaç
 • döner
 • vida

Kompresör tiplerine çok fazla dikkat etmeyeceğiz, sadece kompresör sistemlerinin tipinin basınç gereksinimlerini ve mevcut kurulum alanını belirlemek için kullanılabileceğini unutmayın.

Kompresör avantajları

 • Gücü% 10 ila% 30 artıran verimli hava enjeksiyonu
 • Genellikle makinenin motor ömrünü aşan çok güvenilir ve sağlam tasarım
 • Bu, motorun çalışmasını hiçbir şekilde etkilemez, çünkü kompresör ona yakın olmasına rağmen tamamen otonom bir cihazdır.
 • Çalışması sırasında çalışma sıcaklığı keskin bir şekilde artmaz
 • Çok fazla yağ kullanmaz ve sürekli doldurma gerektirmez
 • Minimum bakım gerektirir
 • Evde amatör bir tamirci tarafından kurulabilir.
 • Sözde “gecikme” veya “çukur” yoktur. Bu, kompresör motorun krank mili tarafından çalıştırılır çalıştırılmaz gücün anında (herhangi bir gecikme olmadan) artırılabileceği anlamına gelir.
 • Düşük hızlarda bile verimli çalışır

Kompresör eksileri

Zayıf performans. Kompresör, motor krank milinden bir kayışla tahrik edildiğinden, performansı doğrudan hız ile ilgilidir.

Turbo nedir ve artıları ve eksileri nelerdir?


Başlangıçta belirttiğimiz gibi bir turboşarj, bir kompresörle aynı işleve sahiptir. Bununla birlikte, bir kompresörden farklı olarak, bir turboşarj, bir türbin ve kompresörden oluşan biraz daha karmaşık bir birimdir. İki zorlamalı endüksiyon sistemi arasındaki bir diğer önemli fark, kompresör motordan güç alırken turboşarjın gücünü egzoz gazlarından alıyor olmasıdır.

Türbinin çalışması nispeten basittir: Motor çalışırken, daha önce de belirtildiği gibi, doğrudan atmosfere salınmak yerine özel bir kanaldan geçen ve türbini harekete geçiren gazlar salınır. Sırasıyla, havayı sıkıştırır ve gücünü artırmak için motorun yanma odasına besler.

Turbo’nun artıları

 • Kompresör performansından birkaç kat daha yüksek olabilen yüksek performans
 • Egzoz gazlarından enerji kullanır

Eksileri turbo

 • Yalnızca yüksek hızlarda etkili bir şekilde çalışır
 • Gaz pedalına basılması ile motor gücünün artırıldığı zaman arasında bir “turbo gecikmesi” veya gecikme vardır.
 • Kısa bir ömrü vardır (en iyi durumda, iyi bir bakımla 200 km’ye kadar yol alabilir.)
 • Çalışma sıcaklığını düşürmek için motor yağı kullandığından, yağ bir kompresör motoruna göre% 30-40 daha fazla değişir.
 • Çok daha sık doldurmayı gerektiren yüksek yağ tüketimi
 • Tamiri ve bakımı oldukça pahalıdır
 • Kurulum için, bir servis merkezini ziyaret etmek gerekir, çünkü kurulum oldukça karmaşıktır ve bunu bir ev garajında ​​kalifiye olmayan bir tamirci tarafından yapmak neredeyse imkansızdır.
 • Kompresör ve turbo arasındaki fark hakkında daha da net bir fikir edinmek için, ikisi arasında hızlı bir karşılaştırma yapalım.

Turbo ve kompresör


Sürücü yöntemi
Kompresör, araç motorunun krank mili tarafından çalıştırılırken, turboşarj, egzoz gazlarından üretilen enerji ile çalıştırılır.

Sürücü gecikmesi
Kompresörde gecikme yoktur. Gücü, motorun gücü ile doğru orantılıdır. Turbo gecikmesi veya sözde “turbo gecikmesi” var. Türbin egzoz gazları tarafından tahrik edildiğinden, hava enjekte etmeye başlamadan önce tam dönüş gereklidir.

Motor güç tüketimi
Kompresör, motor gücünün% 30’una kadar tüketir. Turbo güç tüketimi sıfır veya minimumdur.

Mnost
Türbin, aracın hızına bağlıdır, kompresör ise sabit bir güce sahiptir ve araç hızından bağımsızdır.

Yakıt tüketimi
Kompresörün çalıştırılması, turboşarjı çalıştırırken yakıt tüketimini artırır.

Yağ tüketimi
Turboşarj, çalışma sıcaklığını düşürmek için çok miktarda yağ gerektirir (her 100 km’de bir litre). Yüksek çalışma sıcaklığı oluşturmadığı için kompresör yağa ihtiyaç duymaz.

Performans
Ek güç gerektirdiğinden kompresör daha az verimlidir. Turboşarj, egzoz gazlarından enerji çektiği için daha verimlidir.

Motorlar
Kompresörler daha küçük deplasmanlı motorlar için uygundur, türbinler ise daha büyük araç deplasmanlı motorlar için daha uygundur.

Hizmet
Turbo, sık ve daha pahalı bakım gerektirirken kompresörler gerektirmez.

Fiyat
Bir kompresörün fiyatı türüne bağlıdır, bir turbonun fiyatı ise esas olarak motora bağlıdır.

Montaj
Kompresörler basit cihazlardır ve bir ev garajına monte edilebilirken, bir turbo şarjı kurmak sadece daha fazla zaman değil, aynı zamanda özel bilgi gerektirir. Bu nedenle turbonun montajı yetkili bir servis merkezi tarafından yapılmalıdır.

Turbo veya kompresör – en iyi seçim?


Başta da belirttiğimiz gibi, bu soruya kimse doğru cevabı söyleyemez. Her iki cihazın hem avantajları hem de dezavantajları olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, zorunlu bir indüksiyon sistemi seçerken, esas olarak kurulum sırasında elde etmek istediğiniz etkiye göre yönlendirilmelisiniz.

Örneğin, kompresörler, motor gücünü önemli ölçüde artırmak istemeyen daha fazla sürücü tarafından tercih edilmektedir. Bunu aramıyorsanız, ancak kapasiteyi yaklaşık% 10 artırmak istiyorsanız, çok fazla bakım gerektirmeyen ve kurulumu kolay bir cihaz arıyorsanız, o zaman belki bir kompresör sizin için en iyi seçimdir. Kompresörlerin bakımı ve bakımı daha ucuzdur, ancak bu tür bir cihaza razı olursanız, kesinlikle sizi bekleyen artan yakıt tüketimine hazırlanmanız gerekecektir.

Ancak, yüksek hızları ve yarışmayı seviyorsanız ve motorunuzun gücünü %30-40’a kadar artırmanın bir yolunu arıyorsanız, o zaman türbin sizin güçlü ve çok üretken biriminizdir. Ancak bu durumda, turboşarjınızı sık sık kontrol ettirmeye, maliyetli onarımlara daha fazla para harcamaya ve düzenli olarak yağ eklemeye hazırlıklı olmalısınız.

Sorular ve Cevaplar:

Bir kompresörden veya türbinden daha verimli olan nedir? Türbin motora güç katar, ancak biraz gecikmesi vardır: yalnızca belirli bir hızda çalışır. Kompresör bağımsız bir tahrike sahiptir, bu nedenle motor çalıştırıldıktan hemen sonra devreye girer.

Bir üfleyici ve bir kompresör arasındaki fark nedir? Süper şarj cihazı veya türbin, egzoz gazı akışının gücüyle çalışır (pervaneyi döndürürler). Kompresör, krank miline bağlı kalıcı bir tahrike sahiptir.

Türbin ne kadar beygir gücü ekler? Türbin tasarımının özelliklerine bağlıdır. Örneğin Formula 1 arabalarında türbin motor gücünü 300 hp’ye kadar yükseltiyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir