1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Anti-Aliasing Nedir?

Anti-Aliasing Nedir?

Anti-Aliasing

Bilgisayarınızda, grafik kartınızın kaldırabileceğinden biraz daha fazla olan bir oyun oynamayı hiç denediniz mi? Geniş manzaralar görmek yerine pikselli kenarlar ve bloklu formlar elde ettiniz. Bu “çentikler” genellikle ekran çözünürlüğünüzü artırarak ortadan kaldırılır.

Ama bu herkes için mümkün değil.

Bu nedenle, eski bir GPU’nuz varsa veya yalnızca oyun için yapılmamış bir donanımda oynuyorsanız, size kötü bir haberimiz var: Yüksek çözünürlüklü dokulara, ekranınızda ciddi bir yavaşlama şeklinde ödün vermeden ulaşamazsınız. oyun.

Ancak, yavaşlama olmadan grafik çözünürlüğünü iyileştirmek için kenar yumuşatma kullanmayı deneyebilirsiniz. Kenar yumuşatma ve neden bu makalede dikkate almanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Anti-Aliasing

Kenar yumuşatma, bilgisayarınızın PC oyunlarındaki tüm bu piksellerle iyi oynamasının ve onları bu yüzyıla yakışır grafiklere dönüştürmenin bir yoludur. Kısacası, pürüzlerden kurtulmanıza yardımcı olan bir grafik ayarıdır.

Daha yüksek çözünürlükte bir oyun oynuyorsanız, şanslısınız. Muhtemelen bir “jaggie”nin ne olduğunu bilmiyorsunuz ve bir tane de görmediniz. Ancak bazı oyuncular sahip olduklarıyla yetinmek zorundadır ve bu, yüksek talep gören oyunlar için ortalamanın altında bir donanım anlamına gelebilir.

Bu şekilde düşün…

Oyunlardaki görüntüler kare piksellerin istiflenmesi ve hizalanmasıyla oluşturulur. Yeterince yüksek çözünürlüğünüz olmadığında, görüntülerin pürüzlü kenarlarını veya “çentiklerini” görebilirsiniz. Resmi olarak buna “takma ad” deniyor, ancak oyuncular “çengel” ve “merdiven efekti”ni daha çok seviyor. Hatırlaması daha kolay.

Bu nedenle, bu görsel canavarlıkla ilgilenmek için PC grafik pencerenizde kenar yumuşatma ayarları geliyor. 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *