«
 1. Anasayfa
 2. Dini Bilgiler
 3. Cennetteki Melek İsimleri

Cennetteki Melek İsimleri

Cennetteki Melek İsimleri

Cennetteki Melek İsimleri ve görevleri, Müslümanlar tarafından merak edilen konuların başında gelir. Allahü Teala tarafından yaratılmış olan meleklerin erkeklik, dişilik gibi özellikleri yer almamaktadır. Allah’a itaatten ayrılmayan, nurani varlıklardır. Gayb alemine ait olan varlıklar olup insanlar duyu organları ile algılayamaz.

İslamiyette dört büyük melek vardır. Bunlar Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil’dir. Bunların dışında şu gibi melek isimleri de vardır;

 1. Kiramen Katibin
 2. Münker ve Nekir
 3. Müheymin

Meleklere inanmak, İslam’da imanın esasları arasında yer alır. Dolayısıyla meleklere inanmayan kişiler iman etmiş sayılmaz.

Cennette Melek İsimleri Neler?

İslam’da melek isimleri birçok Müslüman tarafından merak edilir. Bu hususta bazı melekler ve görevleri için aşağıda bulunan tablo incelenebilir;

Melek İsimleriGörevleri
Kiramen KatibinRikab ve Atid olarak da bilinen bu melekler, insanların sağ ve sol taraflarında bulunur. Kulun işlediği amelleri yazmak, mukadder olmayan tüm afetlerden korumak gibi görevleri vardır.
Münker ve Nekirİnsanlar öldükten sonra sorguya çekecek olan meleklerdir. Bir cenazeye iştirak edenler henüz ayrılmadığı sırada iki melek gelerek soruları sorar.
AzrailEceli gelen insanların canını alır. Böylece ruh bedenden uzaklaşmış olur.
CebrailPeygamberlere vahiy getirmekle görevlidir.
MikailDoğa olaylarını idare etmek ile görevli olur.
İsrafilKıyamet günü geldiğinde sura üflemekle görevlidir.
RıdvanCenneti bekleyen melektir.
MalikCehennemde vazifeli melektir.

Cennetteki meleklerin isimleri ve görevleri bunlarla sınırlı değildir. Bunlara ek olarak şu gibi melekler de yer almaktadır;

 1. Hafaza Melekleri: İnsanları musibetten, beladan, zarardan korur. İnsanların yanında olarak sözlü, fikir ve fiili olarak zarar içeren durumlara karşı korur.
 2. Hamele-i Arş Meleği: Arşı tutan meleklerdir.
 3. Mukarrebin Melekleri: Sürekli Allah’ı hamd ve teşbih etmekle görevlidir.

Bütün melekler ve görevleri oldukça geniş olduğu için her bir melek ayrıntılı olarak da incelenmelidir.

Cennetteki Melek İsimleri
Cennetteki Melek İsimleri

Cennetteki Melek İsimleri ve Görevleri Neler?

Cennetteki melek isimleri oldukça fazladır. Melekler imtihana tabi olmayan, makamları sabit varlıklardır. Allahü Teala’nın emirlerine itaat etmekte olup şer kabiliyetleri yoktur. Akıllı varlıklar olup nurani, hayat sahibidir. Evlenme, çoğalma, doğurma, çocuk sahibi olma, yiyip içme gibi nitelikleri yoktur

Allahü Teala bunlar arasından da peygamber seçmiştir. Melekler hata etmeyen, aldatmayan, hile yapmayan varlıklar olup; kendilerine verilen emirleri yapma harici işleri yoktur. Yukarıda verdiğimiz meleklerin yanı sıra şunlar da yer almaktadır;

 1. Ruhaniyan: Rahmet melekleri
 2. Kerubiyan: Azal meleklerinin büyükleri
 3. Zebani: Cehennem melekleri

Bunların yanı sıra meleklere imanın nasıl olması gerektiği de oldukça önemlidir.

Meleklere İman Nasıl Olmalı?

Meleklere iman nedir, İmanın şartları arasında yer alan maddeler içindedir. Eğer bir kişi tüm iman şartlarını kabul etse ancak melekleri reddetse Müslüman sayılmaz. Bunun yanı sıra meleklere imanın da doğru olması şarttır. Zira yanlış iman etmek, kişileri küfre götürebilecek bir durumdur.

Melekler, Allahü Teala’nın kullarıdır. Kızları ve ortakları değildir. Erkek ve dişi olmayıp çocuk sahibi olmazlar ya da evlenmezler. Diri, hayat sahibi varlıklardır. Melekler günah işlemeyen, Allahü Teala’nın emirlerine itaat eden varlıklardır.

Cennetteki Melek İsimleri
Cennetteki Melek İsimleri

Meleklerin sayısı oldukça fazladır. Ancak bunların sayısını ancak Allahü Teala bilir. Gökte meleklerin ibadet etmediği boş bir yer bulunmaz. Ayrıca gökte, yerde, yıldızlarda, canlılarda, cansızlarda ve diğer her şeyde meleklerin vazifeleri vardır.

Ayrıca bazı melekler peygamberlere haber getirmektedir. İnsanların kalbine iyi düşünce getiren melekler de yer alır. Cehennemde görevli melekler de yer almakta olup bunlara ateş zarar vermez.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *