«
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Instagram Gönderi Boyutları: Hikaye, Reels ve Gönderi

Instagram Gönderi Boyutları: Hikaye, Reels ve Gönderi

instagram-fotograf-boyutlari

Fotoğraflarınızın boyutu söz konusu olduğunda Instagram çok özeldir. Herhangi bir resmi yükleyebileceğiniz ve ardından büyütmek için dokunabileceğiniz Facebook gibi değil – Instagram’da yayınladığınız bir fotoğraf garip bir şekilde kırpılırsa, tüm parçaları silinir.

Ancak bu, Instagram için fotoğraflarınızı düzenlerken kesin olmanız gerektiği anlamına gelse de, fotoğraflarınızın yüklendikten sonra nasıl görüneceğini tahmin etmenin kolay olduğu anlamına da gelir.

Her tür Instagram gönderisinin, kendisi için en uygun olan kesin bir en boy oranı vardır. İşte Instagram’ın gönderi boyutu gereksinimleri ve fotoğraflarınızı bunlara uyacak şekilde nasıl düzenleyeceğiniz konusunda eksiksiz bir kılavuz.

Instagram gönderilerinizin boyutu ne olmalı?

Instagram’da fotoğraf göndermek için birkaç farklı yer var ve her biri farklı boyutta fotoğraf çekiyor.

Ancak boyut hakkında konuştuğumuzda, kaç piksele sahip oldukları en boy oranlarından daha az önemlidir . En boy oranı, bir resmin ne kadar geniş olduğunu ne kadar uzun olduğunu karşılaştıran bir sayıdır.

Örneğin, bir kare tam olarak uzunluğu kadar geniş olduğu için 1:1 en boy oranındadır. Bu arada çoğu TV 16:9’dur – neredeyse boyunun iki katı genişliğindedir.

İşte Instagram’daki en önemli oranlar

Düzenli Instagram gönderileri

Varsayılan olarak, standart Instagram gönderileri tam kare şeklindedir – 1:1 en boy oranındadırlar . Belirli bir çözünürlük arıyorsanız 1080 x 1080 piksel (px) için çekim yapın .

Yüklediğiniz resim kare değilse, uzaklaştırmak için bir düğmeye dokunabilirsiniz. Manzara (yatay) fotoğraf 1,91:1 oranında ve portre (dikey) fotoğraf 4:5 oranında olmalıdır . Çözünürlükleri sırasıyla 1080 x 608 piksel ve 1080 x 1350 piksel olmalıdır .

Videolar, fotoğraflarla aynı şekilde çalışır ve aynı oranları kullanır.

Instagram Hikaye gönderileri

Normal gönderilerin aksine Instagram Stories, dikey telefon ekranınızın tamamını kaplayabilir. Bu, 9:16 oranında veya 1080 x 1920 piksel boyutunda olmaları gerektiği anlamına gelir .

IGTV ve Reels video gönderileri

Tıpkı Hikayeler gibi, Instagram Makaraları ve IGTV gönderileri tüm ekranı kaplamak içindir. Bunları 9:16 oranında veya 1080 x 1920 piksel olarak yayınlayın .

Aradaki fark, IGTV ve Reels gönderilerinin feed’inizde veya profilinizde de gösterilebilmesidir. Feed’inizde bir IGTV veya Reels videosu göründüğünde, 4:5 oranında kırpılır – genişletmek için ona dokunmanız gerekir. Ve profilinizde 1:1 kare şeklinde görünecektir .

Bir IGTV videosu yüklerken ayrıca bir kapak fotoğrafı da istenecektir. Bu kapağın oranı 1:1.55 veya 420 x 654 piksel olmalıdır .

Tüm bu durumlarda, videonun en önemli metnini veya içeriğini ekranın ortasına yakın bir yerde tutmanız gerektiği anlamına gelir, böylece kesilmez.

Instagram profil resminiz

Herkese açık bir gönderiyle aynı olmasa da, Instagram profil resminizin de belirli bir orana uyması gerekir.

Normal gönderiler gibi, profil resminiz olarak mükemmel bir 1: 1 kare yüklemelisiniz. Ancak gönderilerin aksine, yüksek çözünürlüğe sahip olması gerekmez – 360 x 360 pikselde tutabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *