«
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
 3. iPhone’unuzu Şarj Etmenin En Hızlı Yolu Nedir?

iPhone’unuzu Şarj Etmenin En Hızlı Yolu Nedir?

iphone-sarj

Hiç kimse akıllı telefonunu saatlerce şarj kablosuna veya kablosuz şarj cihazına takılı bırakmak istemez. Hızlı şarj artık en önemli şey. Bu kılavuz, iPhone sahipleri için mevcut olan farklı hızlı şarj yöntemlerini ve aksesuarlarını karşılaştırır.

Nihai hedef, sizi iPhone’unuzu şarj etmenin en hızlı, en güvenli ve en verimli yolları konusunda eğitmektir.

Hangi iPhone’lar Hızlı Şarjı Destekler?

Aşağıda listelenen iPhone modelleri hızlı şarjı destekler. Ancak, bu hızlı şarj olan iPhone’ların tümü hızlı şarj aksesuarlarıyla birlikte gönderilmez. 

 1. iPhone 8 serisi — iPhone 8 ve 8 Plus
 2. iPhone X Serisi — iPhone X, iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max
 3. iPhone SE (2020)
 4. iPhone 11 Serisi — iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
 5. iPhone 12 Serisi — iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max)
 6. iPhone 13 Serisi — iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max)

Yalnızca iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, hızlı şarj adaptörü ve USB-C – Lightning kablosuyla birlikte gönderilir.

Yeni iPhone 12 ve 13, bir USB-C kablosuyla birlikte gelir, bu nedenle hızlı şarj için yalnızca yüksek voltajlı bir güç adaptörü satın almanız yeterlidir.

Eski iPhone modellerinin (iPhone X serisi ve öncesi) ambalajında ​​bulunan 5W şarj cihazı ve USB-A – Lightning kablosu, hızlı şarj hızı sağlayamaz. Yeni hızlı şarj adaptörleri ve kabloları satın almanız gerekecek.

USB-C Duvar Şarj Cihazları veya Güç Adaptörleri

Güç adaptörleri farklı özelliklere (watt, voltaj vb.) sahip olsalar da şu anda iPhone ve iPad için en hızlı şarj seçeneklerini sunuyorlar.

MacBook’un USB-C güç adaptörlerinin iPhone’unuzu maksimum hızda şarj edeceğini de belirtelim. Bu adaptörler genellikle minimum 60W ve daha yüksek güç derecesine sahiptir. Orijinal bir USB-C – Lightning kablosunu MacBook güç adaptörünüze takın, iPhone’unuza bağlayın ve yıldırım hızında şarj olmasını izleyin.

MagSafe ve Magsafe Duo Şarj Cihazları

MagSafe Şarjı (2021’de yeniden tanıtıldı), desteklenen iPhone modellerini şarj etmenin nispeten yeni bir yöntemidir. MagSafe , kablosuz şarj teknolojisi ilkesiyle çalışır , yalnızca manyetik olarak takılan aksesuarların kullanılmasını gerektirir.

Şu anda yalnızca iPhone 11 ve iPhone 12 serisi, MagSafe Kablosuz şarjı destekler. Bunun nedeni, arka kaplamaya yerleştirilmiş manyetik şarj bobinlerine sahip tek iPhone’lar olmalarıdır. MagSafe ve MagSafe Duo şarj cihazları, uyumlu iPhone’lara 15W ve 14W’a kadar maksimum güç sağlayabilir.

Optimum kablosuz şarj hızı için MagSafe veya MagSafe Duo şarj cihazını 20 W (veya daha yüksek) bir USB-C güç adaptörüne takın ve iPhone’unuzu şarj cihazına yerleştirin. Güç adaptörünü bir duvar prizine takmadan önce iPhone’unuzu MagSafe Şarj Cihazının üzerine koymayın. Bu, MagSafe’in iPhone’unuza maksimum güç vermesini engeller.

MagSafe Şarj Cihazını bir duvar prizine takın, güç kaynağını açın ve yaklaşık 3-5 saniye sonra iPhone’unuzu şarj cihazına yerleştirin. MagSafe Şarj Cihazlarının kullanımı ve nasıl hızlı kablosuz şarj sağladıklarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu Apple Destek eğitimine bakın.

Not: Apple 29W USB-C güç adaptörü, MagSafe Duo şarj cihazıyla uyumlu değildir.M

MagSafe, hızlı şarjlı USB adaptörleri ve kabloları kullanarak kablolu şarj kadar güç çıkışı sunmaz. Ancak bu teknoloji, geleneksel kablosuz şarj cihazlarından daha iyi, daha hızlı ve daha verimli şarj hızları (iPhone’larda) sağlar.Kablolu veya Kablosuz Şarj?

Kablosuz şarj kullanışlı ve şık olabilir, ancak iPhone’unuzu şarj etmenin en hızlı yolu değildir. Şarj etmenin de en etkili yolu bu değil. Kablosuz şarj daha fazla ısı üretir ve iPhone’unuzun ısınmasına neden olabilir.

İhtiyacınız olan şey hızlı şarj ise, kablolar ve elektrikli tuğlalar en iyi seçeneğinizdir. Özetle, ihtiyacınız olan tek şey bu:

 1. Yüksek voltajlı bir USB-C şarj cihazı (20W veya daha yüksek) veya USB Güç Dağıtımını (USB-PD) destekleyen bir üçüncü taraf USB-C güç adaptörü.
 2. USB-C – Yıldırım kablosu.

Bu aksesuarlarla uyumlu hızlı şarj olan iPhone’ları yaklaşık 30 dakikada %0’dan %50’ye kadar şarj edebilirsiniz. Hızlı şarjı desteklese bile, çeşitli faktörler iPhone’unuzun yüksek hızda şarj olmasını engelleyebilir. Bu faktörleri ve ilgili çözümlerini bir sonraki bölümde vurgulayacağız.

Bir iPhone’u Daha Hızlı Şarj Etme İpuçları

Bazen, uyumlu veya yüksek güçlü şarj aksesuarları kullansanız bile iPhone’unuz yavaş şarj olabilir. İşte daha hızlı şarj ve daha iyi pil sağlığı için en iyi iPhone şarj uygulamaları.

1. Orijinal Şarj Aksesuarlarını Kullanın

iPhone’unuzu Apple’ın (çevrimiçi) mağazasının “Güç ve Kabloları” ndaki orijinal aksesuarlarla şarj edin veya yakınınızdaki bir Apple Mağazasını ziyaret edin. Kötü veya sahte şarj aksesuarları iPhone’unuzu yavaş şarj eder ve pil ömrünü kısaltır.

2. Optimize Edilmiş Pil Şarjını Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Optimize Edilmiş Pil Şarjı, pilin tam şarjlı olarak harcadığı süreyi azaltarak pilin eskimesini yavaşlatan bir özelliktir. Bu özellik, desteklenen cihazlarda varsayılan olarak etkindir ve iPhone’unuzun şarj olurken bazen %80’de takılmasının nedeni budur.

iPhone’unuzu maksimum kapasiteye (%100) daha hızlı şarj etmeniz gerekiyorsa, Optimize Pil Şarjını (geçici olarak) devre dışı bırakın.

Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı bölümüne gidin ve Optimize Edilmiş Pil Şarjı seçeneğini açın .

3. iPhone’unuzu Güncelleyin

iPhone’unuz kablosuz şarjı destekliyorsa ancak Qi sertifikalı veya MagSafe şarj cihazına yerleştirildiğinde şarj olmuyorsa, bir iOS güncellemesi yüklemek sorunu çözebilir. iOS 14.2, iPhone’ların iOS 14.1’de kablosuz olarak şarj edilmesini engelleyen sorunları düzeltti . Apple ayrıca , MagSafe Duo Charger’ın kablosuz olarak maksimum kapasitede şarj olmasını engelleyen sorunları gidermek için iOS 14.3 güncellemesini yayınladı.

Bu nedenle, iPhone’unuzu güncel tutmak, iPhone’unuzun hızlı şarj olmasını engelleyen gizli hataları ve sorunları düzeltebilir.

Ayarlar uygulamasını açın, Genel öğesini seçin, Yazılım Güncelleme öğesini seçin ve iPhone’unuz için mevcut olan herhangi bir güncellemeyi yükleyin.

4. iPhone’unuzu Soğutun

Sıcaklık, iPhone’unuzun hızlı şarj olma özelliğini etkileyen başka bir faktördür. Sıcak bir iPhone , ortam sıcaklığında çalışan bir iPhone’dan biraz daha yavaş şarj olur. Bir iPhone’u çok sıcak koşullarda sürekli şarj etmek, iPhone pilinizin ömrünü kalıcı olarak kısaltabilir.

Apple , ortam sıcaklığının 0-35 º C arasında olduğu iPhone’ları kullanmanızı önerir. iPhone’unuzu doğrudan güneş ışığı altında veya sıcak bir ortamda kullanmak fazla ısınmasına neden olabilir. GPS izleme veya navigasyon, oyun oynama ve AR uygulamaları gibi etkinlikler de çalışma sıcaklığını artırabilir.

iPhone’unuz uzaktan çok sıcaksa, şarj etmeden önce soğumaya bırakın; telefon kılıfınızı çıkarmak yardımcı olabilir. Daha da iyisi, birkaç dakikalığına kapatın veya kapalıyken şarj edin. 

5. Şarj Sırasında iPhone’u Kullanmayın

Güç adaptörünüzün watt değerinin yanı sıra sistem etkinliği telefonunuzun şarj olma hızını etkileyebilir. iPhone’unuzu şarj ederken kullanmak, toplam şarj süresini artıracaktır.

Wi-Fi, hücresel/mobilden daha az güç tüketir. Ağ kaynaklı pil tüketimini azaltmak için Wi-Fi’ye geçin veya iPhone’unuzu Uçak Moduna alın. Düşük Güç Modunun etkinleştirilmesi , yoğun güç tüketen arka plan etkinliklerini azaltarak daha hızlı şarjı da tetikleyebilir.

USB-C Şarjı En Hızlı Seçenektir

Güç bankaları, iPhone’unuzu hızlı şarj hızında da şarj edebilir. Bir güç bankası satın alırken , yüksek watt çıkışlı (20 W veya daha fazla) ve USB-C Güç Dağıtımı desteği olan ürünlere dikkat edin.

Bu arada, iPhone’unuz hızlı bir şarj cihazıyla bile sabit veya doğrusal bir hızda %0-100 arasında şarj olamaz. İlk başta hızlı bir şekilde şarj olur, ardından pil tam şarj olmaya doğru ilerledikçe yavaşlar. Bu iki şarj aşaması, “Hızlı Şarj” ve “Trickle Charge” olarak bilinir. iPhone’unuzun neden önce hızlı, sonra yavaş şarj olduğunu daha iyi anlamak için Trickle Charge açıklayıcımıza bakın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *