«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Modemdeki WPS Düğmesi Ne İşe Yarar?

Modemdeki WPS Düğmesi Ne İşe Yarar?

wps-dugmesi

Modeminize yakından baktıysanız, “WPS” etiketli garip bir düğme görmüş olabilirsiniz. Bu baş harfler Wi-Fi Korumalı Kurulum anlamına gelir. WPS, kullanıcı adı ve parola girmeden cihazları yönlendiricinize bağlamanızı sağlayan kullanışlı bir yardımcı programdır. Bu can sıkıcı ayrıntıları hatırlamak zorunda kalmamanın harika bir yolu.

Modeminizin, rastgele sayı ve harflerden oluşan bir parola ile birlikte gelir. Bu kodu bilgisayar korsanları için kırmak zor olsa da, cihazlarınızı kablosuz internete bağlarken bu şifreyi girmek sinir bozucu olabilir. WPS düğmesini kullanmak, bu işlemi atlayabileceğiniz ve bir düğmeye dokunarak cihazlarınızı bağlayabileceğiniz anlamına gelir.

Burada, modeminizdeki WPS düğmesinin ne yaptığını ve cihazlarınızı internete kolaylıkla bağlamak için onu nasıl kullanabileceğinizi keşfedeceğiz.

Modemdeki WPS Düğmesi Ne Yapar?

WPS düğmesi tipik olarak bir cihazı kablosuz modeme bağlamak için kullanılır. Ekipman sahibinin modemi kullanmasına izin verildiğini varsayar. Bu büyük olasılıkla bir ev modemi için geçerli olacaktır.

WPS’ye bastıktan sonra modem, eşleştirme için alanda uyumlu cihazları arayacaktır. İki dakikalık bir arama yapacak, ardından çevresinde eşleşebileceği bir bilgisayar veya aksesuar bulamazsa duracaktır.

Tüm cihazların WPS kullanamayacağını unutmayın. Standartların resmi olarak tanıtılmasından önce tasarlanan cihazlar onunla çalışmayabilir. Bazı üreticiler WPS’yi tamamen bıraktığından, bazı yeni ekipmanlarda WPS desteği olmayabilir. WPS uyumlu bir cihaz, bir modeme ilk kez bağlanırken “WPS’ye Bağlan” seçeneğine sahip olacaktır.

WPS Düğmesi Nerede Bulunur?

WPS düğmesinin konumu modele bağlı olarak değişebilir.

Bazı modellerde modemin arkasında WPS etiketli bir düğme bulunur. Diğerleri sadece WPS sembolünü kullanır, birbirine bakan iki ok oval bir şekil oluşturur. Düğmenin yanında “Wi-Fi Korumalı Kurulum” ifadesinin yazılı olduğu modem modelleri de vardır.

WPS anahtarını bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Farklı etiketlenmiş olabilir, ancak yine de fark edilmesi kolay olmalıdır.

WPS ile Nasıl Bağlanılır

Ne yazık ki, tüm Wi-Fi cihazları WPS ile uyumlu değildir. Bazı modern cihazlar WPS kavramını tanımazken, eski cihazlar da düzgün çalışmayabilir. Bilgisayarınızın WPS’yi destekleyip desteklemediğini, internete ilk bağlandığınızda kurma seçeneği sunuyorsa öğreneceksiniz. Bağlantı kurulacak modemi seçtiğinizde, bir parola girmenizi veya modemin WPS düğmesine dokunmanızı isteyen bir mesaj alacaksınız.

WPS düğmesine basmanız istenirse, modeminiz cihazınızı arayacaktır ve cihazla otomatik olarak eşleşebilmelidir. Bu işlem muhtemelen bir şifre kullanmanızı gerektirmeyecektir.

Modem şifresini değiştirirseniz, ona bağlı tüm cihazların artık internete erişemeyeceğini unutmamak önemlidir. Cihazınıza modemi unutmasını söylemeniz ve ardından tekrar WPS’ye bağlamanız gerekecektir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *