«
 1. Anasayfa
 2. Dini Bilgiler
 3. Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı

Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı

Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı

Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı birçok Müslüman tarafından merak edilen konular arasındadır. Peygamber Efendimiz (S. A. V.) u konuda birinin kulağı çınladığında onu anarak salatü selam getirmesini, zekerallahü men zekerani bi hayrin demesini buyurmuştur. Peki, Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı nedir?

Kulak çınlamasının tıbbi nedenleri de bulunur. Tıp dilinde kişinin sesli uyaran olmaksızın bir ses algılamasına tinnitus adı verilir. Bu durum farklı tonlarda, özelliklerde meydana gelebilir. Bazen uğultu şeklinde bazen de çınlama halinde kendini gösterebilir. Durumun sebepleri kirlenmeden olabileceği gibi farklı sebeplerden dolayı da olabilir. Bunlardan en sık görülen nedenleri, aşağıda olduğu gibidir;

 1. Kullanılan ilaçlar
 2. Psikolojik etmenler
 3. Kolesterol ve diğer yağların yüksek olması
 4. Dış kulak problemleri
 5. Orta kulak iltihapları
 6. Hipertansiyon
 7. Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı
 8. Kulağa giden damarların daralması
 9. İç kulağın yaşlanması

Ancak Peygamberimiz kulak çınlaması hadis olduğu için kulağınız çınladığında salatü selam getirmeniz önerilir.

Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı
Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı

Salat ve Selam Nedir?

Salat ve selam farklı anlamlar taşır. Bu bakımdan sözlük dua, tebrik, tazim ve temcit gibi anlara gelir. Istılahta salat ise bildiğimiz namaz anlamına gelir. Allahümme Salli ala Muhammedin demedir. Sözlükte selama bakıldığında ise teslim ve tüm afetlerden, noksanlık ve kerih görülen durumlardan selamet bulma, emin olmadır.

Istılahta selam ise bilinen selam verme anlamını taşır. Essalamü aleyke eyyü hennebiyyü demedir. Salavat nedir bu gibi anlamları ifade eder. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), üzerine salat eden kişiye karşı, Allah ruhumu iade eder ve selamını alırım buyurmuştur.

Salavat kulak çınlamasının yanı sıra farklı durumlarda da anılır. Bu açıdan bazı konular da aşağıda olduğu şekildedir;

 1. Abdestin başında ve sonunda
 2. Sıkıntı yaşanan anda
 3. Çarşıya girildiği zaman
 4. Uyku öncesi ve sonrasında
 5. Hatimden sonra
 6. Sabah ve akşam on kere
 7. Abdest başında ve sonunda

Sol Kulak çınlaması dini anlamı olduğu için çınlama olduğunda salavat getirilmesi önerilir. Bunun haricinde bu gibi hallerde de salavata özen gösterilmelidir.

Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı Nedir?

Kulak çınlaması dini anlamı aynı zamanda günlere göre de belirtilir. Bu bakımdan Pazar günü kulağı çınlayan kişilerin, büyüklerinden fayda göreceği; sevinç ve mutluluğa erişeceği belirtilir. Pazartesi kulağı çınlayanların ise yolculuğa çıkacağı, az ya da çok şekilde mal kazanacakları; gece olması halinde de ağrı, sızı ve zorlukla karşılaşacağı söylenir.

Salı günü kulak çınlaması durumunda, kişinin zarar ve ziyan görmesi, ellerinden mallarının gitmesi şeklinde belirtilir. Çarşamba günü gerçekleşmesi halinde ise fayda ve kar elde edeceğine, akraba ve büyüklerinden yardım, menfaat göreceklerine işaret eder.

Perşembe günü ise hesaba katılmayan bir yerden fayda göreceği, mutlu olacağı yönünde yorumlar yapılmaktadır. Sol Kulak çınlaması dini anlamı yorumları genel olarak böyle gösterilir.

Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı
Sol Kulak Çınlaması Dini Anlamı

Kulak Çınladığında Nasıl Salavat Getirilmeli?

Kulağımız çınladığında neden salavat getirmeliyiz? Bir Müslümanın kulağı çınlaması Peygamber Efendimizin (S.A.V.) onu Allahü Teala katında andığı, dua ettiği şekilde yorumlanır. Mü’min kişinin ruhu da bunu duyduğunda kulakları çınlar. Dolayısıyla salavat getirilmesi önerilir.

Bu nedenle her Müslümanın salavat getirmeyi bilmesi de önerilir. Bu hem uzun hem de uzun şekilde edilebilir. Eğer uzun şekilde etmek istiyorsanız, Allahümme salli ala Muhammed’in ve ala ali Muhammedin, kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim, inneke hamidun mecid şeklindedir. Kısa sürede ezberleyebilir, uygun her yerde okuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kısa hali de yer alır. Allahümme salli ala Muhammed ve ala ali Muhammed şeklinde de dilenirse okunabilir. Kısa salavatlar için bu okunabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *