«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Telefonunuzu Gece Şarj Etmek Pile Zarar Verir mi?

Telefonunuzu Gece Şarj Etmek Pile Zarar Verir mi?

gece-sarj-wtmwk

Cep telefonu pilleri hakkında çok fazla soru var. Akıllı telefonlarınızı bir gecede takılı mı bırakmalısınız?  Telefon için kötü mü? Güvenliğiniz için kötü mü? Yapılacak doğru şey nedir?

Akıllı telefonunuzun pilini özellikle bir gecede koruma konusunda çok fazla düşünmenize gerek yok.

Yıllardır, siz uyurken akıllı telefonunuzu şarj etmek için prize takmanın telefonun piline zarar vereceği efsanesi devam etti. Birçok kişi bunu yine de yapsa da, diğerleri zaten tam olarak şarj edilmiş bir telefonu şarj etmenin pil kapasitesini boşa harcayacağı konusunda uyarıyor.

Ancak bu korkular, yıllar öncesinin pilleriyle mantıklı gelse de, bugün aşırı şişmiş durumdalar.

Aslında, telefonunuzu ne kadar şarj etmelisiniz? Bağlanmak için doğru zaman ne zaman? Her seferinde yüzde 0’a mı düşmeli? Yüzde 100’e kadar mı? Bir akıllı telefonun içindeki pilden en uzun ömrü nasıl elde edersiniz? Yükseltmeden önce ahizeyi yalnızca birkaç yıl yanında tutacak olmanız gerçekten önemli mi?

Bazı insanlar akıllı telefon pilini “aşırı yükleme” korkusuna sahip olduğundan, bir cihaza orta derecede zarar verme endişesinin çok ötesine geçiyor. Bu endişe, yalnızca birkaç yıl önce Samsung’un Galaxy Note 7’lerinin pil sorunları nedeniyle alev alması nedeniyle nispeten haklı görünüyor, eğer bir cihazda bu telefon gibi ciddi üretim kusurları yoksa, cebinizdeki yangın (veya komodinin üzerinde) yönü olası değildir.

Sorun şu ki, bazı araştırma ve görüşler taban tabana zıt. Yapabileceğimizin en iyisini yapmak için doğru ve yanlış şeyleri daralttım. Size iPhone veya Android telefon şarjının, özellikle gece şarjdayken şarj edilmesiyle ilgili efsaneleri ve gerçekleri sunuyorum.

Onarım kılavuzları ve tüketici cihazlarının “yırtılmaları” ile tanınan bir California şirketi olan iFixit’in başkanı Kyle Wiens, “Telefonunuzun gece prize takılı olması pili azaltmaz” diyor  . “Her şey döngü sayısıyla ilgili, her şey pili gerçekte nasıl kullandığınızla, pili ne kadar iş yaptığınızla ilgili.”

Döngü sayısı, bir akıllı telefonun pili önemli ölçüde bozulmadan önce başa çıkabileceği tam şarj sayısıdır. Örneğin, bir telefonun pilini yarıya kadar boşaltırsanız, yarı boş kapasiteyi yeniden şarj ederseniz, bu yarım döngü sürer.

Tipik bir akıllı telefon pili , cihazın en az bir buçuk yıl dayanmasına yardımcı olacak yaklaşık 400 şarj döngüsü alacaktır. Bazılarının bundan daha uzun süre dayanması nadir değildir. Bu, pek çok insan cihazlarını zaten elinde tuttuğu sürece.

Ancak, tamamen şarj olduğunda bile telefonunuzu gece boyunca şarj cihazında bırakmak, pilinin yalnızca telefon kullanılarak boşalan döngülerden ne sıklıkla geçtiğini değiştirmez.

Pil ve şarj aksesuarları üreticisi Anker’in bir temsilcisi, “Pil ömrünün kademeli olarak aşınması açısından, anlaşılması gereken şey, telefon pillerinin sürekli olarak bozulma durumunda olduğudur”   diyor. “Gece boyunca şarj olan bir telefonla uyumak, süreçte gözle görülür bir fark yaratmaz.”

Bunun nedeni, modern akıllı telefonların, onları tamamen şarj etmek için gerekenden daha fazla akım almaktan kaçınacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Başka bir deyişle, ne zaman rahatlayacaklarını biliyorlar.

Anker temsilcisi , “Akıllı telefonlar adından da anlaşılacağı gibi akıllıdır” dedi. “Her ünitede %100 kapasiteye ulaşıldığında şarj olmasını önleyecek yerleşik bir çip bulunur. Bu nedenle, söz konusu telefonun doğrulanmış ve yasal bir satıcıdan satın alınması şartıyla, telefonu gece boyunca şarjda bırakmanın tehlikesi olmamalıdır. “

Gece boyunca şarj etmenin zararlı olabileceği veya pili sürekli olarak tüketen bir dizi “mini şarja” neden olabileceği fikri, genellikle insanların eski teknolojiyle ilgili deneyimlerinden gelir.

“Bence insanlara bu hissi veren şey, o günlerde bazı telefonların veya bazı dizüstü bilgisayarların pil göstergelerinde %99 ile %100 arasında gidip gelmesiydi” diyor. “Bu, yazılımın size her şeyden çok gösterdiği şeyin ölçüm hatalarıyla daha fazla ilgisi vardı.”

Ancak akıllı telefonunuzu gece boyunca prize takılı bırakmanın bir tehlikesi sıcaklıktır . Apple’ın web sitesinde uyardığı gibi  , modern akıllı telefonlarda kullanılan lityum bazlı piller aşırı ısı nedeniyle bozulabilir , ancak bu, cihazınızı ne zaman şarj ettiğinize bakılmaksızın dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

Tıpkı mobil oyun oynadıktan sonra, telefonunuzun düşük pil uyarısına ulaştığınız gibi, bu süre zarfında sıcaklıklar yüksek, ardından hemen şarj cihazını taktınız ve pil sıcaklıklarını pil tarafından izin verilen maksimum çalışma sıcaklığı olan 45c’yi daha da yükselttiniz. Katot malzemesi oksitleyici bir madde haline gelir, stabilitesini kaybeder ve karbondioksit (CO2) üretir. Hücre basıncı yükselir ve şarjın devam etmesine izin verilirse, hücre güvenliğinden sorumlu olan akım kesme cihazı (CID) bağlantının kesilmesine neden olur, pil şişmiş görünür ve daha sonra kullanılmaya devam edilirse alevler içinde patlar.

Pili korumanın en iyi yolu sıcaklığı izlemek veya oyun oynadıktan sonra aniden zayıf pil geliyor, hemen şarj etmeyin. Şarj cihazını prize takmadan önce pil soğuyana kadar önce bırakın veya 5-10 dakika boşta bırakın. Batarya boşta bırakıldığında ve telefon kullanılmadığında 38-40c civarında şarj olurken ısınıyor.

Pilin yerleşik bir güvenlik protokolü vardır, bu nedenle derin uyku moduna geçmez ve siz uyandırmadığınız sürece pili kullanılamaz hale getirir. Genel korumalı pil çoğunlukla %2-3 civarında kapanacaktır, bu koruma olmadan telefonlarınız veya tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız, şarj cihazı takılı olsa bile asla açılmaz veya pil olmasa bile izin verirse açılabilir, ancak çoğu telefon açılmaz veya açılmaz Pilsiz.

iPhone’umu Bir Gecede Şarj Etmek Pili Aşırı Yükleyecek: YANLIŞ

Tüm uzmanların hemfikir olduğu tek şey, akıllı telefonların aşırı yüklenmeye izin vermeyecek kadar akıllı olduğudur. İçerideki ekstra koruma yongaları, bunun bir tablette, akıllı telefonda veya hatta bir dizüstü bilgisayarda olmamasını sağlar. Dahili Lityum-iyon pil kapasitesinin yüzde 100’üne ulaştığında şarj durur. Bu genellikle en fazla bir veya iki saat içinde olur.

Akıllı telefonu gece boyunca prize takılı bırakırsanız, pil yüzde 99’a her düştüğünde sürekli olarak yeni enerji akıtarak biraz enerji kullanır. Bu, telefonunuzun ömrünü tüketiyor.

Yapılacak en iyi şey: 

Bu konuda fazla endişelenme. Uyuduğunuzda telefonu prize takın (veya kablosuz şarj cihazına yerleştirin); Gecenin bir vakti uyanırsanız, sürekli şarj olmasını önlemek için fişini çekin/hareket ettirin. Çok fazla uyanmıyorsanız, telefonunuzu bir programa göre akıllı bir prize takın, böylece kapanır. Veya daha yavaş bir şarj cihazı kullanın, böylece ısınmalar hızlı bir şekilde artmaz.

Gece şarj olurken karşılaşılabilecek olası sorunlar:

1) Burası sıcak mı? 

Damlama şarjı biraz ısınmaya neden olabilir. Birçok uzman, bir gecede şarj etmek için bir telefonu tamamen kılıfından çıkarmanızı önerir. En azından, bir şarj cihazının üzerine kitap veya diğer cihazlar gibi bir sürü saçmalık yığmayın. Ve Jobs aşkına, yastığınızın altına koymayın. Yukarıdakilerden herhangi birini yapın ve telefonun ısınmasını bekleyebilirsiniz, kendiliğinden yanma için yeterli olmayabilir, ancak en azından pile zarar verecek kadar (aşağıya bakın).

2) Kötü Kablolar.

Üreticiden olmayan veya en azından bir şekilde “onaylı” (örneğin, iPhone Lightning kabloları MFi sertifikalı olmalıdır) olmayan bir vuruntu kablosu kullanıyorsanız, bu bir sorun olabilir. Kablo ve konektörler, telefon veya tablet için gereken teknik özelliklere uygun olmayabilir. Şık kablolar satın alarak eksik yapmayın.

ASLA yapılmaması gereken en iyi şey: 

Şarj ederken çok soğumasına veya ısınmasına izin vermeyin. 

Pilim Daima Yüzde 0’a Düşmeli: YANLIŞ

Modern Lityum-iyon pillerle her zaman bir akıllı telefonu ölene kadar çalıştırmak (tam deşarj olmak) doğru bir yol değildir. Yüzde 0’a bu kadar yaklaşmasına bile izin verme. Bu, bir Lityum-iyon pili normalden daha hızlı tüketir. Kısmi deşarj gitmenin yoludur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *