«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. 6 Adımda Evde Suya Düşen Telefon Tamiri

6 Adımda Evde Suya Düşen Telefon Tamiri

Heyecan yapmanıza gerek yok evde suya düşen telefon tamiri için rehberimize göz atarak telefonunuz için ipuçlarımıza göz atabilirsiniz.

Evde Suya Düşen Telefon Tamiri

Piyasada halihazırda suya dayanıklı akıllı telefonlar olmasına rağmen, çoğu cihaz hala sıvıya duyarlıdır. Cihazın üzerine bir bardak su dökülmesi veya elinizden kayıp dolu bir kap içinde bulması bir dakika sürer. Yıkamaya giderken pantolonun cebinde, havuzda veya telefonla denize girerken unutulması da çabası. Burada sıralanabilecek sayısız örnek var, ancak onları zaten iyi tanıyor olmalısınız, sonuçta kim sadık yoldaşlarının bir dikkat dağınıklığı nedeniyle zarar gördüğünü düşünmekten korkmaz ki? Daha bu günlerde annem cep telefonunu kaybetmişti ve bir aydan fazla bir süre sonra onu dondurucuda (cidden) bulduk. Sonra soru ortaya çıktı, hala kurtuluş var mı? Ve ne yapmalı?

Başkalarının başına geleceğinden şüpheliyim dondurucu kısmı hariç, yukarıda sayılanlara benzer durumlar sizin de başınıza gelirse, umutsuzluğa kapılmayın, hızlı hareket ederseniz yine de sevgili cihazınızı kurtarmanın bir yolu olacaktır. Sadece aşağıda listeleyeceğimiz ipuçlarını takip edin.

1. Sudan Çıkarın ve Cihazı AÇMAYIN

Tamam, ilk dürtü onu sudan çıkarmak olacak ve sorun değil, ancak vakaların %99’unda bir sonraki eylem, hala çalışıp çalışmadığını görmek için cihazı açmaya çalışmak olacaktır. Ancak bunu yapmayın, bu dürtünün üstesinden gelin, çünkü cihazı ıslakken çalıştırırsanız, kurtarmayı hemen kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bunun nedeni, akıllı telefonu açarken kısa devreye maruz kalabilmesidir. Ve zorunlu bir suya düşme sonra açılırsa, hemen kapatın.

Ah, önemli bir ipucu daha. Cep telefonu suyun içindeyse, prize takılı bir şarj cihazına bağlıysa, güç kaynağı kapatılana kadar cihaza dokunmayın. Evdeki tüm odaların elektriğinin kesildiğinden emin olduktan sonra cihazı sudan çıkarın. Aksi takdirde, ölümcül bile olabilen bir şok alma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

2. Cihazı kurutun

Operasyon Kurtarma Bölüm 1, tamam. Şimdi yavaştan yavaşa canlandırma zamanı, yani cihazı kurutma zamanı. Bunun için kağıt havlu veya temiz bez kullanın. Kağıt havlu suyu emerken, pili cep telefonundan çıkarın. Bu adım, birçok dahili devre suya dayanıklı olduğu için önemlidir, ancak ıslak veya nemliyken hiçbir güç kaynağına sahip olmamaları önemlidir. Ayrıca hafıza kartı ve SIM kart gibi dahili çıkarılabilir bileşenleri de çıkarın ve kurutun.

3. Elektrikli süpürge

Cihazın içinde kalan herhangi bir damla cihaza zarar verebilir, onu aşındırabilir ve zayıf temasa neden olabilir. Sıvıyı iç kısımlardan emmek için elektrikli süpürge kullanın. Elektronik emme ağzını tüm cep telefonu girişlerinde ve açıklıklarında yaklaşık iki dakika tutun. Ancak cihazı akıllı telefona çok yakın yerleştirmemeye dikkat edin, bu statik elektrik oluşturabilir ve cihazı daha da kötüleştirebilir.

Birçok kişi genellikle saç kurutma makinesi kullanır veya cihazı güneşte bırakır ancak bu özellikler önerilmez. Kurutucu durumunda, hava bir noktada çok yoğun olduğu için akıllı telefonun içindeki küçük ve derin bileşenlerdeki nemi daha da fazla yayabilir. Ayrıca ısı, hassas olan bazı iç kısımları eritebilir.

Ayrıca cihaza zarar verebilecek aşırı ısı nedeniyle cep telefonunuzu güneşe koymamalısınız. Yaparsanız, bir süre bırakın.

4. Nemi gidermede etkili bir madde kullanın

Cep telefonunuz ıslanırsa, onu bir kase çiğ pirincin içine koymanın en iyisi olduğunu duymuş olabilirsiniz. Eh, bu gerçekten belirtilir. Bunun nedeni, pirincin ortamdaki nemi emebilmesidir. Yine de silika jel ile değiştirebilirsiniz (torbaların, ilaç şişelerinin ve ayakkabıların içindeki kristalli küçük paketler), yiyeceklerden bile daha verimli olabilirler.

Silika veya pirinci sıkıca kapatılabilen ve tüm cihazı kaplayabilecek bir kavanoza koyun. Akıllı telefonu 24 saat bu kurutma işleminde bırakın. Bu süre zarfında cep telefonunun konumunu değiştirmeniz ilginçtir.

5. Tekrar kurulayın

Cihazı pirinç veya silika üzerinde 24 saat geçirdikten sonra akıllı telefonu kaptan çıkarın ve emici bir havlu veya kağıt mendil üzerine koyun. Bu işlemi 4 veya 6 saat daha bırakın. Bu süreden sonra kağıtta su olup olmadığını kontrol edin. Cevabınız evet ise, elektrikli süpürge yöntemini tekrarlayın ve cihazı başka bir gün için pirincin içine koyun.

6. Cihazı test edin

Beklenen an geldi. Tüm bu işlemleri yaptıktan ve en az 24 saat bekledikten sonra her köşesini inceleyerek cep telefonunuzun tüm parçalarının temiz ve kuru olduğunu kontrol edin. Pili ve diğer bileşenleri cep telefonuna geri takın ve açmayı deneyin. İlk başta açılmazsa, yaklaşık 30 dakika şarj edin. Hala çalışmıyorsa, pili olmadan prize takmayı deneyin, açılırsa bunun nedeni bu bileşen hasar görmüş ve değiştirilmesi gerekiyor.

Tüm bu adımlara rağmen cep telefonunuz açılmıyorsa, teknik yardım alın ve ne olduğunu bize bildirin. Cep telefonunun ıslak olduğunu gizlemek hiçbir işe yaramaz ve sadece onarıma zarar verir. İyi şanlar!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *